GRUPUL CIVIC PENTRU PATRIMONIU CULTURAL 
CONFERINŢA „IDENTITĂŢILE CHIŞINĂULUI”, ediția a V-a ORAȘUL INTERBELIC 
1-2 noiembrie 2018, Chişinău, Republica MoldovaMuzeul Național de Artă al Moldovei, str. 31 August 1989 nr. 115

AGENDA:

1 NOIEMBRIE 2018
Muzeul Național de Artă al Moldovei, str. 31 August 1989, nr. 115, Chișinău
08.30-09.00 – înregistrarea participanţilor

09.00-09.30 – Sesiune de inaugurare Mesaje de salut  Sergiu Musteață, ANTIM, UPS ”Ion Creangă” din Chișinău  Academician Mihai Cimpoi, Academia de Științe a Moldovei  Valeriu Matei, Director ICR Chișinău  Stela Mitruc, Șefa Direcției Cultură a primăriei mun. Chișinău  Alexandru Corduneanu, Grupul Civic pentru Patrimoniu Cultural

3D: O plimbare prin Chișinăul anului 1938, autor Constantin Bagici

09.30 – 11.00 Sesiune de comunicări Moderator: Sergiu Musteață Dinu Poștarencu, Chişinăul în timpul evenimentelor social-politice din 1917 Theodor Codreanu, Constantin Stere și Marea Unire Iurie Colesnic, Clădirile Chișinăului și Sfatul Țării Marius-Adrian Nicoară, Vizita lui Alexandru Marghiloman la Chișinău Lucia Argint, Urme regale în Chișinăul interbelic
DEZBATERI

11.00-11.30 – Pauză de cafea 

11.30-13.00 Sesiune de comunicări Moderator: Alexandru Corduneanu Mihai Cimpoi, Regionalism și europenism în literatura Chișinăului interbelic Valeriu Matei, Publicațiile literare ale Chișinăului interbelic Alexandru Burlac, Mișcarea generaționistă în Basarabia interbelică Maria Șleahtițchi, Nicolae Costenco în Chișinăul interbelic Ion Xenofontov, Elita științifică a Chișinăului interbelic
DEZBATERI

13.00-14.00 – Pauză de prânz

14.00 – 15.30 Sesiune de comunicări Moderator: Diana Vrabie Diana Vrabie, Chișinăul și chișinăuienii în presa interbelică românească Mihaela Toader, Reflecții din presa bucureșteană despre Chișinăul interbelic (1918-1940) Lucia Sava, „Chişinăul de altă dată”. O succintă cronică a vieţii cotidiene în perioada interbelică (1918-1940) pe marginea presei de epocă Sergiu Musteață, Chișinăul Elenei Alistar Nina Corcinschi, Chișinăul interbelic al lui Alexandru Robot George Enache, Chișinăul în memorialistica lui Constantin Tomescu
DEZBATERI

15.30-16.00 – Pauză de cafea

16.00 – 17.30 Sesiune de comunicări Moderator: Aurelian Danilă Dumitru Olărescu, Artista Maria Cebotari între viață și film [Demonstrarea filmului documentar ARIA (destinul artistic al interpretei Maria Cebotari), autori Vlad DRUC și Dumitru OLĂRESCU ]

2 NOIEMBRIE 2017

09.30 – 11.00 Sesiune de comunicări Moderator: Tamara Nesterov Sorin Vasilescu, Arhitectura interbelică în România Tamara Nesterov, Andrei Vatamaniuc, Controverse în jurul proiectului interbelic de refacere urbană a Chișinăului Sergius Ciocanu, Proiectul de reconstrucție a sediului Mitropoliei din Chișinăul anului 1942 Анатолий Гордеев, Межвоенный период. Последние дни Старого Центра 
Bo Larsson, Interwar urban environmentand urban culture – doomedtobecrushedfewyearslater – tobefoundagain. Comparisons between Chişinău, Černivci, L´vivand Wrocław, affectedby similar fates Наталия Юрченко, Кишинев и Щусев. Неосуществленные замыслы Tamara Nesterov, Teatrul de dramă Mihai Eminescu, istoria edificării
DEZBATERI

11.00-11.30 – Pauză de cafea

11.30-13.30 Sesiune de comunicări Moderator: Tudor Stavila Aurelian Danilă, George Enescu și cultura muzicală în Chișinăul interbelic Liliana Condraticova, Orașul Chișinău – centru de dezvoltare a artei giuvaiergeriei din Basarabia Dumitru Cârciumaru, Activitatea dirijorilor în Chișinăul interbelic Marina Cercașina, Evoluția costumului nupțial din Basarabia interbelică (în baza orașului Chișinău) Tatiana Bujorean, Mărturii documentare privind portul vestimentar în Chișinăul interbelic Tudor Stavila, Pictori basarabeni – în Europa şi acasă DEZBATERI

13.00-14.30 – Pauză de prânz

14.30 – 16.00 Sesiune de comunicări Moderator: Dinu Poștarencu Ольга Гарусова, ‘… хочется думать, что история культуры не забудет и бессарабского актера.’ (О русском театре в межвоенном Кишиневе) Natalia Procop, Aportul lui Al. Plămădeală la revitalizarea instituţiei de învăţământ artistic din Chișinău Ludmila Chiciuc, Orașul Chișinău în proiectele Institutului social român, filiala Basarabia Ursu Vasile-George, Geograful francez Emmanuel de Martonne în Chişinăul anului 1919 Mihail Chilaru, Fenomenul radical de dreapta în Chișinăul interbelic
DEZBATERI

16.00-16.30 – Pauză de cafea

16.30 – 17.30 Sesiunea de comunicări și închiderea conferinței Moderator: Ion Xenofontov Ivan Duminica, Bulgarii al Chișinăului interbelic Lidia Prisac, Procesul de expropriere a ogrăzii armenești din Chișinău (1922-1932) Iulian Gherca, Aspecte privitoare la comunitatea catolică din Chișinău în perioada interbelică Viorel Bolduma, Activitatea Școlii Speciale Tehnico-Industriale din Chișinău (1932-1940)