A doua ediție a Festivalului Internațional de Film Documentar pentru Schimbare Socială, MOLDOX are loc la Cahul, în perioada 23-28 septembrie 2017. Festivalul include ecranizare de film, ateliere de lucru, prezentare de proiecte cinematografice și masterclass-uri cu profesioniști din cinematografia internațională.

MOLDOX este un festival tânăr cu idei inovative. Misiunea festivalului este de a încuraja implicarea socială prin filme documentare. Astfel, în cadrul Festivalului MOLDOX spectatorii vor avea ocazia să urmărească proiecțiile unora dintre cele mai bune filme documentare sociale din întreaga lume.

Spectatorii au acces liber și gratuit în toate locațiile. Transport Chișinău – Cahul – Chișinău este asigurat zilnic și este gratuit.

PROGRAMUL FESTIVALULUI:

Palatul de Cultură / Culture Palace

18:00 Ceremonia de deschidere a Festivalului MOLDOX

18:30 Cine-concert „Proiecție de filme documentare moldovenești din anii ‘60-70, sub acompaniamentul Orchestrei Filarmonicii Naționale “Serghei Lunchevici”, dirijor Rotilă Ilie Croitoru

21:00 Petrecere de deschidere MOLDOX

24 septembrie

Sala Mare, Palatul de Cultură

11:00 Iubirile lui Volontir, Mircea Chistruga, Vlad Druck, 53 min, Republica Moldova, 2015

(proiecție doar în limba română)

14:30 Marisha, Adriana Grosu, Ana Carnici, Elena Mălai, Estera Zaporojan, 6 min, Republica Moldova, 2017

Adulții / The Grown-ups, Maite Alberdi, 81 min, Chile, 2016

16:30 Nu s-a primit / It didn’t work out, Marcela Covaș, 5 min, Republica Moldova, 2016

A fi „Miss” / To be a miss, Edward Ellis, Aaron Woolf & Flor Salcedo, 85 min, Venezuela, SUA, 2016

18:00 Panel de discuție pe tema: „Puterea femeii” (în română)

20:00 Doamna Maria / Mrs Maria, Igor Odagiu, 4 min, Republica Moldova, 2017

Imperiul de vis / Dream Empire, David Borenstein, 74 min, Danemarca, 2016

Brother’s Pub

20:00 Pur pentru totdeauna / Forever Pure, Maya Zinshtein, 87 min, Israel, 2016

25 septembrie/ 25 September

Sala Mare, Palatul de Cultură / Big Hall, Culture Palace

11:00 Houston, avem o problemă / Houston, we have a problem, Ziga Virc, 88 min, Slovenia, 2017

14:30 În așteptarea girafelor / Waiting for giraffes, Marco de Stefanis, 84 min, Olanda, 2016

– Sesiune de întrebări și răspunsuri cu regizorul (în engleză cu traducere în română)

16:30 Salvarea mea ești tu / You are my salvation, Iulia Tătaru, Tudorița Bzovîi, Elena Bzovîi, Vlada Sănduleac, 9 min, Republica Moldova, 2017

Bună dimineața Transnistria / Good morning Transnistria, Fabien Greenberg, Bård Kjøge Rønning, 52 min, Norvegia, Republica Moldova, 2016

18:00 Panel de discuție pe tema: „Puterea opresiunii” (în engleză cu traducere în română)

20:00 Taxi Tbilisi / Taxi Tbilisi, Johanna Bernhardson, 8 min, Suedia, 2016

Mântuiește-mă / Liberami, Federica di Giacomo, 90 min, Italia, Franța, 2016

Brother’s Pub

20:00 Iubirile Europei / Europe she loves, Jan Gassman, 100 min, Elveția, Germania, 2016

26 septembrie/ 26 September

Sala Mare, Palatul de Cultură / Big Hall, Culture Palace

11:00 Hockey în URSS/ CCCP Hockey, Malcolm Dixelius, Bengt Löfgren, 52 min, Suedia, 2004

14:00 Lansarea expoziției de bandă desenată „Salonul European de bandă desenată”

14:30 Marta și Niki / Martha&Niki, Tora Mkandawire Martens, 94 min, Suedia, 2015

16:00 Looking at Others, Dennis Stormer, 30 min, Germania, România, 2017

Varză, cartofi și alți demoni / Cabbage, potatoes and other demons, Șerban Georgescu, 60 min, România, 2016

18:00 Panel de discuție pe tema: „Puterea pământului” (în română)

20:00 Îmi place teatrul / I like theatre, Aliona Odajiu, Cristian Gaidau, Igor Odajiu, Doina Raru, 6 min, Republica Moldova, 2017

Dragoste Siberiană / Siberian Love, Olga Delane, 79 min, Germania, 2016

– Sesiune de întrebări și răspunsuri cu regizoarea (în rusă cu traducere în engleză)

Brother’s Pub

20:00 Împotriva curentului / Raving Iran, Susanne Regina Meures, 84 min, Elveția, 2016

21:30 DJ Party „Raving Cahul”

27 septembrie / 27 September

Sala Mare, Palatul de Cultură / Big Hall, Culture Palace

14:30 Însetați de dor / Thirsty for longing, Sergiu Marian, Luminița Marineac, Mariana Mălai, 5 min, Republica Moldova, 2017

Fragmente din viață / Fragments of life, Olga Ștefan, 48 min, România

– Sesiune de întrebări și răspunsuri cu regizoarea (în română cu traducere în engleză)

16:30 ALG-MRS / ALG-MRS, Jaad Gaillet, 12 min, Franța, 2017

A mere breath, Monica Lazurean-Gorgan, 67 min, România, 2016

18:00 Panel de discuție pe tema: „Puterea religiei” (în română)

20:00 Promisiunea / The promise, Paula Gustafsson, 16 min, Suedia, 2017

La Chana / La Chana, Lucija Stojevic, 82 min, Spania, Islanda, SUA, 2016

Brother’s Pub

20:00 Spectacolul războiului / The war show, Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon, 105 min, Danemarca, Siria, Finlanda, 2016

28 septembrie / 28 September

Sala Mare, Palatul de Cultură / Big Hall, Culture Palace

14:30 Totul e sub control / Everything is under control, Werner Boote, 93 min, Austria, 2016

16:00 Panel de discuție pe tema: „Puterea internetului” (în română)

18:00 Ceremonia de închidere. Proiecția filmelor realizate în cadrul MOLDOX LAB

19:00 Filmul de închidere.

Relații de familie / Close relations, Vitaly Mansky, 113 min, Letonia, Germania, Estonia, Ucraina, 2016

22:00 Petrecerea de închidere (pe bază de invitații)

 

Pentru mai multe detalii accesați pagina oficială a festivalului: http://moldoxfestival.com/